602
471100

RUMSINREDNING. Hälsingland, 1800-talets mitt.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 370 - 6 560 EUR
4 610 - 6 910 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Bemålat trä. Bestående av sju väggfältssektioner med motiv av fantasilandskap med hus och träd. Vidare medföljer överstycken, gardinbrädor, foder till två dörrar, foder till tre fönster, delar av ursprunglig nedre panel samt delar av ursprunglig taklist, schablonmålad med stiliserad rosbård. Bildmått ca 163,5 x 172,5, 165 x 62, 164 x 85,5, 162 x 76, 164 x 183,5, 162,5 x 91,5, 37-165 x 133, 32-79 x 163, 35-163 x 142, 35 x 122 samt 34 x 111 cm.

Skador, slitage, fläckar.

Proveniens

Söräng, Hälsingland.