603
468265

SKULPTUR. Tysk mästare, omkring 1500.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 250 - 7 000 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Madonnan på månskäran, den apokalyptiska madonnan. Förgyllt och bemålat trä. Höjd 141 cm.

Jesusbarnet saknas. Skador.

Proveniens

Bukowskis vårauktion 1992, auktion 484, katnr 127.