68
437922

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
220 000 SEK
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

"Totalvy över Linköping från Tannefors 1884"

Signerad J. Krouthén. Duk 59 x 118 cm.

Tilläggslista

Felaktig information i den tryckta katalogen avseende proveniens, utställningar samt, i förekommande fall, litteratur. Katalognumret är en av Krouthéns senare, och i några detaljer omarbetade, versioner av ”Utsikt över Linköping från Tannefors” som tidigare tillhörde redaktör Eric Hägge och numer hänger i Johan Krouthén-salen i stadshuset i Linköping. Katalognumret är med största sannolikhet utfört i början av 1900-talet. / Erroneous information in the printed version of the catalogue regarding provenance, exhibitions and, to a certain extent, litterature. The lot is one of Krouthén's later, and to a certain degree reworked, versions of ”Utsikt över Linköping från Tannefors”, earlier in the collection of Editor Eric Hägge and currently on display in Johan Krouthén-salen in the town hall of Linköping. The lot was most probably painted at the very beginning of the 20th Century.

Proveniens

Privatsamling.

Gunnar Lindqvist, "Johan Krouthén. Den ljusa idyllens målare", 1994, jfr "Utsikt över Linköping från Tannefors", ca 1885-86 (Linköpings kommun), avbildad uppslag i färg sid 44-45.

Katalognumret är en av Krouthéns senare, och i några detaljer omarbetade, versioner av ”Utsikt över Linköping från Tannefors” som tidigare tillhörde redaktör Eric Hägge och numer hänger i Johan Krouthén-salen i stadshuset i Linköping. Katalognumret är med största sannolikhet utfört i början av 1900-talet.

Formgivare

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.