750
384353

DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 760 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Delvis förgylld, oval, sargen med rikt driven dekor av keruber. Locket med dekor av bebådelsen i hög relief, frånsidan med graverat spegelmonogram under kunglig krona. Längd 9,5 cm, vikt 130 gram.

Proveniens

Enligt tradition sägs dosan vara en gåva från Fredrik I till hans mätress Hedvig Ulrika Taube i samband med deras gemensamma barn, Fredrik Wilhelm, Greve von Hessensteins födelse 1735. Esbjörn Kronbergs samling.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

733. Marcel Duchamp, Porträtt av Malou Höjer.
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
Budhistorik
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
Fair warning
290 000

ditt bud
Aktuellt bud:
320 000 SEK