83
319874

Christian Fredrik Swensson (Svensson)

(Sverige, 1834-1909)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
(Sverige, 1834-1909)

Marin med segelfartyg - motiv från Öresund

Signerad C.F. Swensson och daterad 1893. Uppfodrad duk 84,5 x 147 cm.

Proveniens

Nordén Auktioner, Stockholm, maj 1996, kat nr 174.
Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).