Kan inte nå servern
299
524826

Pablo Picasso

(Spanien, 1881-1973)
Utropspris
550 000 - 750 000 SEK
50 000 - 68 200 EUR
52 300 - 71 400 USD
Klubbat pris
500 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Pablo Picasso
(Spanien, 1881-1973)

"Femme au corsage à fleurs"

Litografi, 1958, signerad med blyerts 44/50, 64 x 48 cm, bladstorlek 66 x 50,1 cm (Arches).

Svagt gulnad, missfärgad efter passepartout, liten defekt på bladets övre kant.

Litteratur

Bloch 847. Mourlot 307.

Övrig information

Jacqueline (född Roque) och Picasso träffades 1953 och hon kom att bli hans andra hustru. De var tillsammans i närmare 20 år, Jacqueline intog således en särställning bland de kvinnor som figurerat i Picassos liv. Hon hade just fyllt 27 år och arbetade med försäljningar på den studio där Picasso tillverkade sina keramiska alster. Sin unga ålder till trots hade Jacqueline redan stor livserfarenhet - hon hade varit gift och genomgått en skilsmässa, levat i det franska koloniala Västafrika och hon hade ett litet barn.
I sin roll som konstnärens musa och i sin relation med Picasso bidrog hon med stabilitet och hängav sig helhjärtat åt hans konstnärliga skapande. Jacqueline organiserade och administrerade alla detaljer och förehavande såsom utställningar och dokumentation, i Picassos liv.
Jacquelines vackra avbild förekommer i otaliga verk av Picasso och naturligtvis på många porträtt. "Femme au Corsage à Fleurs" hör till en serie litografiska porträtt som tillkom i slutet av 1950-talet. Man talar om Picassos tid med Jacqueline som en särskild epok i konstnärens oeuvre - det är under den här tiden som han skapade serier av variationer på gamla mästares verk, och grundligt undersöker temat med konstnären och hans modell. Han arbetar intensivt med skulptur och låter sin kreativitet ge nytt liv åt grafiken.

Formgivare

Pablo Picasso (1881-1973), spansk målare, grafiker, skulptör och keramiker. Verksam i Frankrike sedan 1900. Han är jämte Matisse 1900-talets mest dominerande konstnär. Efter att ha passerat en blå period, en rosa med cirkusscener och harlekiner skapade han 1907 under påverkan av afrikanska skulpturer sin första kubistiska målning ”Flickorna från Avignon”. Tillsammans med Braque vidareutvecklade han kubismen genom att slå sönder ytorna, som sedan återgavs i olika samtidiga aspekter. 1912 lämnade han naturen och återskapade en ny verklighet för att 1916 återvända till akrobaterna. Under 20-talet närmar han sig surrealismen och arbetar med underfundiga former samtidigt som han gjorde teckningar och etsningar i linjestil. Under det spanska inbördeskriget upprörs han våldsamt och det är nu hans stora protest i målningen Guernica kommer till. I slutet av 40-talet bosätter han sig vid Medelhavet och framställer nymfer, kentaurer och fauner samt gör parafraser på gamla mästares verk samt målar kraftfull terrakottakeramik i Vallauris. Hans rikliga grafiska produktion följer samma utveckling som måleriet.

Pablo Picasso var inte bara konstnär, utan också en skicklig keramiker. Under sin livstid skapade han hundratals keramiska verk, som karaffer, vaser och fat. Picassos passion för keramik startades när han år 1946 besökte den årliga keramikutställningen i Vallauris i södra Frankrike och introducerades för hantverket av konstnärsparet Suzanne och Georges Ramié som ägde keramikfabriken Madoura. Under åren då han vistades i Vallauris träffade Picasso sin andra fru, Jacqueline Roque, som han avbildade på de keramiska föremålen. Han dekorerade också keramiken med abstrakta djur och tjurfäktare i kubistisk stil.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?