Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Blomstrande Allmoge  E1281
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
3
518650

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Fotbollsspelare"

Signerad GAN. Troligtvis utförd omkring 1926. Akvarell, tusch och blyerts på papper uppfäst på kartong 26 x 15 cm.

Litteratur

Nils Lindgren, "Gösta-Adrian-Nilsson", 1949, jfr oljemålningen "Fotbollsspelare" från 1926, avbilad sid 146.
Jan Torsten Ahlstrand och Viveka Bosson: "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Perioden 1914-1932", 2002, avbildad i Bossons avsnitt sid. 133.

Övrig information

Katalognumret kan möjligtvis vara en förlaga till oljemålningen med samma namn från 1926 om vilken Viveka Bosson skriver: "Då GAN lämnar den germanska konstvärlden för att 1920-25 insupa den galliska esprin med dess klarhet och balans ser vi att han övergår till en klart syntetisk formgivning (t.ex. i 'Fotbollsspelare' 1926). I kubistisk anda bortser han från ljusets och rörelsens förändrande inverkan på föremålen och målar istället sin FÖRESTÄLLNING av objektet i dess mest uttrycksfulla moment. Formerna länkas samman till en kretsande rörelse som nu stannar INOM bildramen" ('GAN 1920-30. Några glimtar genom den Gyllene Bokens prisma', artikel i "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Perioden 1914-1932", 2002).

Formgivare

Gösta Adrian-Nilsson är främst känd som bildkonstnär, en pionjär inom Svensk modernism. Han studerade vid Tekniske Selskabs Skole i Köpenhamn och sedan för Johan Rohde vid Zahrtmanns skole i Köpenhamn. Som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. I Berlin hos kretsen kring den radikala tidskriften Der Sturm, genom Kandinsky och Franz Marc. I Paris genom Fernand Legér och konstnärer i hans krets. GAN var en eklekticist i dess positiva bemärkelse. Han tog 1900-talets konststilar och skapade sitt eget uttryck. Symbolism, kubism, futurism, expressionism, konstruktivism och teosofi rymdes i hans mentala palett. Han hade en skarp blick för det manliga och hans måleri vitaliserades gärna av den modern teknologins energi, sprakande erotik och tyranners eko. Ingen svensk modern konstnär uppvisar en sådan säregen stil.

Läs mer