511280

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 760 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
260 000 SEK

Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Marin Francais" (Sjömansvisa)

Signerad G.A-N och daterad Paris -22. Även signerad Gösta Adrian-Nilsson. Gouache, akvarell och blyerts på papper 60 x 44,5 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i Paris.

"Marin Francais" torde vara ett mer eller mindre "nyupptäckt" verk av GAN, i det att kompositionen ursprungligen inköptes direkt av konstnären i Paris för att därefter ha ärvts inom familjen.
"Kompositionen tillhör en motivkrets som GAN arbetade med omkring 1922, där minsta gemensamma nämnaren är att inspirationen till konstverken hämtades från sjömansvisor.

En bevarad utställningskatalog från Lund 1925 upptar under avdelningen "Tempera och akvarell" nummer 57-60 (rimligen 4 separata konstverk) under titeln "Sea-Songs". Benämningen i fråga sticker ut i det avseendet att samtliga övriga verk (med undantag av "Steeplechase") har svenska titlar/benämningar.

Mycket talar för att det var GAN själv som valde den engelska benämningen på verken. Valet av språk faller sig också ganska naturligt, ty även om det företrädesvis torde ha varit franska matroser som var avbildade förefaller de aktuella sjömanssångerna ifråga vara hämtade från en brittisk tradition.

Förgrundens typiskt franska matros (i vit mössa med krönande röd pom-pom) är avbildad i kubistiskt maner med omgivande siffra ("3") samt bokstäver, där bokstäverna omväxlande avbildas som fragment av ord eller fullständiga dito. Uttydbara ord utgörs av "Café" (vilket förtydligar var matrosen befinner sig) samt "Aux". Fragmentariska ord återfinns i form av "Mari" (Marin?) och "Flot".

Det sistnämnda är speciellt intressant då det torde anspela på Flotte (Flotta). Ordet i fråga känns igen från två omtalade målningar av GAN, från året innan: 1921. Det första exemplet utgörs av "Flotte" / "Flotta" / Franska matroser (olja på duk, 81 x 45 cm, såld på Bukowskis Moderna vårauktion 2012, privat ägo) och det andra av "Komposition med bokstäver" / "Vive le cubisme" (Göteborgs Konstmuseum).

Vad som emellertid främst relaterar auktionens komposition till de ovan omnämnda "sjömanssångerna" är det språkband som GAN komponerat in i målningen. Det förvisso felstavade inslaget lyder: "Far away fom may nayti". Orden bör anspela på meningen "Far away from my native home", vilket är namnet på en annan gouache från tiden. Denna andra gouache ställdes, tillsammans med "Rolling Home", ut under avdelningen "Folkvisor, sagomotiv och sjömansvisor" på GANs stora retrospektiva utställning på Liljevalchs i Stockholm 1958 och tillhörde enligt utställningskatalogen Nationalmuseum.

Formgivare