681
459518

JOSEF FRANK & NILS FOUGSTEDT, soffbord, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Valnöt, skivan klädd i tenn med graverat stockholmsmotiv. Stämplat k9. Diameter 90 cm, höjd 50 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1938 och producerades med underrede av valnöt eller mahogny och ofta med en skiva av sten, t ex granit, marmor eller travertin. Detta är ett av ett fåtal exemplar som tillverkades med tennskiva med graverat stockholmsmotiv av Nils Fougstedt.