795
451043

CARL MALMSTEN, byrå, Hjalmar Jackson, Stockholm 1934.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
45 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fanerad med rosenträ med flera träslag, tre lådor, intarsiadekor av stiliserade växter och urnor, nedre lådans front med text "LE 24/8 1934" samt signerad på ena sidan Hj.J. CM. Bredd 102 cm, djup 47 cm, höjd 78 cm.

Slitage.