796
473237

CARL MALMSTEN, bord, Sverige 1935.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
876 - 1 320 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fanerat med mahogny och flera exotiska träslag, skivan med rik intarsiadekor av bladverk, välvd sarg med blomsterbård, lätt svängda ben. Brännmärkt CM. 95 x 50 cm, höjd 65 cm.

Obetydligt slitage.