841
495063

VÄVD TAPET. "Prinsessen og gullfuglene". Gobelängteknik. 141,5 x 231 cm. Signerad GM DNH (Gerhard Munthe, Den Norske Husflidsforening).

Vävd tapet. "prinsessen og gullfuglene". gobelängteknik. 141,5 x 231 cm. signerad gm dnh (gerhard munthe, den norske husflidsforening).

Norge omkring 1900. Polykrom sagoscen som visar prinsen och prinsessan ridande på var sin häst samt trollkärringen som lockar ut dem i skogen med hjälp av guldfåglar.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Möjligen mindre lagningar.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

4 510 - 5 637 EUR

Klubbat pris:
40 000 SEK
Övrigt

Den norske konstnären Gerhard Munthe (1849-1929).

Om auktionen
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92