841
495063

VÄVD TAPET. "Prinsessen og gullfuglene". Gobelängteknik. 141,5 x 231 cm. Signerad GM DNH (Gerhard Munthe, Den Norske Husflidsforening).

Vävd tapet. "prinsessen og gullfuglene". gobelängteknik. 141,5 x 231 cm. signerad gm dnh (gerhard munthe, den norske husflidsforening).

Norge omkring 1900. Polykrom sagoscen som visar prinsen och prinsessan ridande på var sin häst samt trollkärringen som lockar ut dem i skogen med hjälp av guldfåglar.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Möjligen mindre lagningar.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris:
40 000 SEK

Den norske konstnären Gerhard Munthe (1849-1929).