841
495063

VÄVD TAPET. "Prinsessen og gullfuglene". Gobelängteknik. 141,5 x 231 cm. Signerad GM DNH (Gerhard Munthe, Den Norske Husflidsforening).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Norge omkring 1900. Polykrom sagoscen som visar prinsen och prinsessan ridande på var sin häst samt trollkärringen som lockar ut dem i skogen med hjälp av guldfåglar.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Möjligen mindre lagningar.

Den norske konstnären Gerhard Munthe (1849-1929).