Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
847
522526

MATTA. "Spättan gul". Gobelängteknik. 253 x 150,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Obetydligt slitage, fläckar. Ställvis senare fransar.

Mönstret "Spättan" komponerades i rött till föräldrarhemmet på Lidingö.