848
465587

MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 191,5 x 96,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sidorna 66-67; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 143.

Mönstret "Spättan" komponerades i rött till föräldrarhemmet på Lidingö.