Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
849
505093

MATTA. "Tånga brun original". Gobelängteknik. 259,5 x 188 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med skador, skadade fransar, många saknas.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).