Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
848
465587

MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 191,5 x 96,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något slitage, smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sidorna 66-67; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 143.

Mönstret "Spättan" komponerades i rött till föräldrarhemmet på Lidingö.