869
509411

MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 242 x 183 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1918. Tillverkad efter 1941.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador. Något skadade kortsidor, fransar saknas.