871
518176

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 304 x 202,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, några saknas.