Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
872
478820

MATTA. "Röd Grön Äng". Rölakan. 186,5 x 121,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1929. Tillverkad efter 1941. Vävd av Birgit Svensson. Certifikat från 8 december 1993 medföljer.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Ett hörn något skadat, ställvis skadade fransar, några saknas.