Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
873
521141

MATTA. "Röda åttan". Rölakan. 298,5 x 207 cm. Signerad MMF

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, fläckar. Senare fransar gjorda på Märta Måås-Fjetterström AB.

Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 109.