876
508207

MATTA. "Blå heden". Rölakan. 334 x 234,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1 400 - 1 570 EUR
1 460 - 1 640 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Komponerad 1931. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador. Långsidorna med trampveck, kortsidorna något skadade, skadade fransar, många saknas.