877
509413

MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador. Skadade kortsidor, fransar saknas.

Tilläggslista

The length is 294,5 cm.