Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
877
509413

MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 294,5 x 207,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga skador. Skadade kortsidor, fransar saknas.

Tilläggslista

The length is 294,5 cm.