884
471802

MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 251,5 x 153 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Något skadade fransar, många saknas.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.