915
519688

MATTA. Rölakan. 204,5 x 169 cm. Signerad BG (sannolikt Brita Grahn). Sverige omkring 1960-70.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
610 - 785 EUR
639 - 821 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Grönmelerad botten med stor stiliserat träd med fallande blad i olika gröna och gula nyanser.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar varav en något stel. Kortsidorna med smärre skador, skadade fransar, de flesta saknas.