Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
916
517980

MATTA. "Violetta gul". Tät rya. 215 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1961.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador, skadade fransar, de flesta saknas.

Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d) Droit de Suite

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 58.

Exemplar av "Violetta" har tillverkats till Svenska Handelsbanken, Stockholm.