226
508484

Maria Miesenberger

(Sverige, Född 1965)

"Heimat, 1994".

Signerad Maria Miesenberger a tergo. Upplaga 1/10. Gelatinsilverfotografi, bildyta 32 x 31 cm. Inklusive originalram 42 x 41,2 cm. Upplaga 10 + 2 AP.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 474 - 6 711 EUR

Klubbat pris:
65 000 SEK
Tilläggslista

Korrekt proveniens är Galleri Skarstedt, Stockholm.

Proveniens

Galleri Skarstedt, Stockholm.

Hasselblad Center, "Works by Maria Miesenberger", 1998, avbildad sid 15.
Maria Miesenberger, "Sverige/Schweden", 2011, avbildad helsida bild nr 045.

Övrigt

Ur sviten "Sverige/Schweden" 1993-96.