233
508481

Nan Goldin

(USA, Född 1953)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Nan Goldin
(USA, Född 1953)

"Marlene and Naomi on the Balcony, Boston 1972".

Signerad Nan Goldin och numrerad 5/18 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 48,5 x 32 cm.

Proveniens

Matthew Marks Gallery, New York.

Nan Goldin, David Armstrong och W. Keller, "The Outer Side", 1993, avbildad sid 28.
Nan Goldin, David Armstrong och Hans W Holzwarth, "Nan Goldin: I'll be your Mirror", 1996, avbildad bild 52.