250
399888

Richard Avedon

(USA, 1923-2004)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Richard Avedon
(USA, 1923-2004)

"Dovima with elephants, evening dress by Dior, Cirque d'Hiver, Paris, August 1955".

Signerad Avedon och numrerad 17/100 a tergo. Även märkt "Copyright 1955 Richard Avedon" a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 25,5 x 20 cm. Bladstorlek 35,8 x 27,8 cm.

Proveniens

Camera Obscura, Stockholm. Inköpt 1980.

Harper's Bazaar, September 1955, avbildad sid 215.
Brodkey (m.fl), "Avedon Photographs 1947-1977", 1978, avbildad bild 159 samt omslagets baksida.
Hall-Duncan, "The History of Fashion Photography", 1979, avbildad sid 137.
Gee, "Photographs of the Fifties: An American Perspective", 1984, avbildad sid 84.
Harrison, "Appearances: Fashion Photography since 1945", 1991, avbildad sid 73.
Mazzola, "125 Great Moments of Harper's Bazaar", 1993, avbildad bild 13.
Gopnik (m.fl), "Evidence: 1944-1994", 1994, avbildad sid 53.
Danziger, "American Photographs 1900/2000", 2000, avbildad bild 129.
High Museum of Art, "Chorus of Light: Photoraphs from the Sir Elton John Collection", 2001, avbildad sid 189.
Hollander (m.fl), "Woman in the mirror", 2005, avbildad sid 37.
Jensen (m.fl), "Richard Avedon Photographs 1946-2004", 2007, avbildad.
Squiers (m.fl), "Avedon Fashion 1944-2000", 2009, avbildad sid 137.
The Metropolitan Museum of Art, "The Model as Muse: Embodying Fashion", 2009, avbildad sid 50.

Tillsammans med Irving Penn och Helmut Newton är Richard Avedon en av de modefotografer som tidigt bröt sig fri från det traditionella ateljéfotot. Det som utmärkte Avedons banbrytande stil var att han fotograferade i autentiska miljöer, gärna utomhus, istället för att fota i en studio vilket var kutym för modefotografi fram till 1950-talet. Insikten om att man kan ”skapa” bilder istället för att bara ”ta” dem fanns tidigt hos Avedon och den beskriver hans fotografiska manér. En stil som är regissörens snarare än reportagefotografens. I augusti 1955 valde Avedon en innovativ plats för ett fotouppdrag för det franska modehuset Christian Dior, nämligen den berömda cirkusen Cirque d’Hiver i Paris 11e arrondissement.

Fotograferingen av "Dovima with elephants, evening dress by Dior, Cirque d'Hiver, Paris, August 1955" ägde rum en varm sommardag och Avedon berättade senare i livet hur det första han såg när han klev in i byggnaden var det fantastiska ljus som föll över djuren; - ”I saw the elephants under an enormous skylight and in a second I knew… there was the potential here for a kind of dream image”. Den långa och graciösa Dovima, symboliserar 1950-talets eleganta stil och sägs vara dåtidens högst betalda modell. Richard Avedon hyllade Dovima som den sista av de riktigt stora eleganta och aristokratiska skönheterna. Han ansåg att hon var den tidens It-girl. Bilden har blivit legendarisk av flera anledningar, bland annat för det fantastiska ljuset i samspel med modellens spektakulära pose. Dovima tillsammans med elefanterna utgör en närapå surrealistisk komposition, både fängslande och oväntad. Bilden innehåller kontraster som ger den ett intressant djup - ung och gammal, styrka och skörhet, elegans och tafatthet, frihet och fångenskap - detta i kombination med dess måleriska kvalitéer tar det bortom vanligt modefotografi. Auktionens fotografi är ett ypperligt exempel på hur alla detaljer måste stämma och att fotografen måste lyckas fånga just det där speciella ögonblicket som skapar den perfekta bilden. När bilden av Dovima publicerades i Harper’s Bazaar hösten 1955 ansågs den vara revolutionerande. Avedon insåg bildens potential och hade en av de större exemplaren hängandes i foajén till sin studio i mer än 20 års tid. Det aktuella katalognumrets ikoniska motiv i förening med det mindre formatet är en fotografihistorisk pärla.

Formgivare

Richard Avedon räknas som en av de riktigt stora och tongivande fotograferna inom fotohistorien. Under 1950-talet var han en av de få modefotografer som bröt sig fri från det traditionella ateljéfotot för att istället fotografera i autentiska miljöer, gärna utomhus. Hans bilder blev på så vis levande och personliga. Redan 1945 blev han rekryterad till Harper’s Bazaar av den inflytelserika art directorn Alexey Brodovitch. Från 1966 blev hans uppdragsgivare främst Vogue magazine. Med sin uppfinningsrikedom, entusiasm och känsla för stil kom han snabbt att bli ett betydelsefullt namn inom modefotografi och porträtt.
1991 tilldelades han det prestigefulla Hasselbladpriset.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

398. Tony Cragg, "No name".
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
Aktuellt bud:
200 000 SEK