251
529387

Diane Arbus

(USA, 1923-1971)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 600 - 12 400 EUR
11 100 - 13 000 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Diane Arbus
(USA, 1923-1971)

"Puerto Rican Woman with a Beauty Mark, NYC, 1965".

Signerad Doon Arbus och numrerad 42/75 a tergo. Framtagen av Neil Selkirk. Copyrightstämpel från The Estate of Diane Arbus 1969 a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 36,5 x 36,8 cm. Bladstorlek 50,5 x 40,5 cm.

Proveniens

Encontros da Imagem, Braga, Portugal.

Doon Arbus och Marvin Israel, "Diane Arbus", 1972, avbildad helsida.
Doon Arbus och Elisabeth Sussman, "Diane Arbus Revelations", 2003, avbildad helsida sid 84.

Diane Arbus är en av de fotografer som utvecklade den svartvita fototraditionen och estetiken mot ett mer personligt och konstnärligt uttryck. Hon fotograferade främst människor hon upptäckte på gatorna i New York City och de mest kända bilderna är från 1950- och 60-talen. Hon sökte sina motiv bland de som levde på gränsen till vad som var socialt accepterat, det kunde vara prostituerade, transvestiter eller excentriker. Hon tog även bilder av barn och "vanliga" människor ur medel- och arbetarklassen, oftast i okonventionella poser.
Arbus utforskade förhållandet mellan det man ser och det man är, illusion och övertygelse, föreställning och verklighet. Hon blev involverad och accepterad hos de främlingar hon träffade och fick förtroendet att fotografera dem. Hon hade förmågan att få dem att öppna sig inför kameran, utan att sentimentalisera eller ignorera deras brister, hon tyckte om och beundrade dem på ett ärligt vis. Det gör hennes porträtt mycket personliga och kraftfulla i sina uttryck.
Hennes arbetsmetod liknade den som hennes lärare, Lisette Model och vår svenske mästare Christer Strömholm hade. Fotografi var för dem inte ett yrke utan ett sätt att leva. Hon har sagt att ”om jag står framför något, istället för att arrangera det så arrangerar jag mig själv”. Hon hittade instinktivt rätt perspektiv att fotografera från. Där finns inget beskyddande avstånd mellan motivet och betraktaren.
I Juli 1971, vid 48 års ålder, begår Diane Arbus självmord. Redan följande år har MoMa i New York en retrospektiv utställning över hennes livsverk. Den anses vara den mest besökta separatutställning med fotografi i museets historia. Samma år, 1972, var Diane Arbus den första amerikanska fotograf någonsin som representerade USA vid Venedigbiennalen. Biografin om henne, skriven av dottern Doon tillsammans med Marvin Israel, är en av de mest sålda konstböckerna någonsin.
Diane Arbus arbetade nära sin kopist, Neil Selkirk som har ensamrätt på att ta fram hennes bilder. De bilder som tagits fram och sålts efter hennes död är, precis som i auktionens fotografi, signerade av dottern Doon Arbus och kopierade av Selkirk. Signerade bilder av Diane Arbus är mycket sällsynta på marknaden.