297
530504

Ernst Haas

(Österrike, 1921-1986)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 600 - 12 400 EUR
11 100 - 13 000 USD
Klubbat pris

Ernst Haas
(Österrike, 1921-1986)

"Racecar", 1957.

Signerad E. Haas. Vintage. Dye transfer print, bildyta 38,5 x 57,5 cm. Bladstorlek 40,5 x 58,5 cm.

Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d)

Proveniens

Bruce Silverstein Gallery, New York.

Ernst Haas tilldelades Hasselbladsstiftelsen pris 1986 men hans fotografier uppmärksammades för första gången redan 1947 då han visade sina oerhört starka bilder av hem kommande krigsfångar. Bilderna vittnar om Haas känslor inför det han kom att betrakta. De visades 1947 av Amerikanska Röda Korset i Wien och publicerades bl.a. i LIFE och Heute Magazine 1949. Haas studerade först medicin men övergick snabbt till fotografistudier vid legendariska Graphischen Lehr- und Versuchs-Anstalt. Inviterad av Robert Capa blev han 1950 heltidsmedlem i fotograf- och bildbyrån Magnum och 1960 dess medlemsvalde direktör. Haas intresserade sig speciellt för färgfotografi och LIFE publicerade 1952 i två nummer, ”Images of a Magic City”, hans färgreportage om New York City. Inspirerad av dessa bilder ville han pröva hur färgmaterialet reagerade på motorfordons höga hastigheter och tog därför en serie bilder vid Speedwaytävlingar i Indianapolis 1958. För att fånga den fartfyllda upplevelsen av motortävlingarna exponerade Haas sitt material på litet längre slutartid i kameran just för att oskärpan i bilden skulle ge samma avtryck som det ögat såg. Bilderna publicerades samma år i LIFE under artikelnamnet ”The Magic Color of Motion”. Kodak sponsrade en vandringsutställning med hans dye-transfer-färgbilder. Och 1962 visade Museum of Modern Art i New York separatutställningen ”Ernst Haas Color Photography”.

Leif Wigh, fotografihistoriker