1035
506639

DRYCKESKANNA, silver, Conrad Gadd, Kristianstad 1748.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris

Förgylld, cylindrisk, på tre liggande lejon med klot, även tumgrepp i form av lejon, locket med graverade blommor samt spegelmonogram under grevlig krona. Höjd 19,5 cm, vikt 992 gram.

Senare förgyllning. Bruksslitage.