1064
496610

FICKUR, guld, Clarke, London, 1700-talets mitt. Vikt ca 55 gram.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris

Spindelgång. Urtavlan av guld med romerska och arabiska siffror märkt Burnett, London. Graverat förgyllt verk med profilerade verkpelare. Genombruten oroklove. Signerat Clarke, London. Ytterboett av guld med driven dekor av figurscen. Diam ca 4 cm.

Slitage, smärre bucklor och lagningar, senare bygel, urtavlan med skador, ytterboetten med ställvis genomsliten dekor. Hel i funktionen. För funktionen ansvaras dock ej.