1065
496606

FICKUR, Augustin Bourdillon, Stockholm, 1760-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Guld, cylindergång. Rokoko. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror märkt Bourdillon, Stockholm. Förgyllda visare med grön emaljdekor. Graverat förgyllt verk med profilerade verkpelare. Numrerat 35. Genombruten oroklove. Boetten med driven dekor av musiktrofégrupp i trois coleur guld. Diam ca 5 cm.

Slitage, urtavlans emalj med spricka och mindre emaljskador.

Tilläggslista

Cylindergång.