495451

1454. VITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Kinesiserande dekor i guld mot blått. Överdel med glasat dörrpar och sidostycken. Underdel med hyllor bakom dörrar. Längd 157, bredd 60, höjd 250 cm. Nyckel medföljer.

Följerätt
Nej
Proveniens

Leufstad, Uppland. Släkten de Geer, därefter i arv.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK / 5 513 - 8 269 EUR
Klubbat pris
260 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.
Föremålet omfattas av preliminärt utförselförbud.
Kontakta ansvarig katalogiserare för rådgivning eller läs mer här

Kontakta ansvarig katalogiserare

Björn Extergren

Björn Extergren

+46 (0)8 32 63 29
bjorn.extergren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto