1454
495451
VITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Kinesiserande dekor i guld mot blått. Överdel med glasat dörrpar och sidostycken. Underdel med hyllor bakom dörrar. Längd 157, bredd 60, höjd 250 cm. Nyckel medföljer.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

5 513 - 8 269 EUR

Klubbat pris:
260 000 SEK
Proveniens

Leufstad, Uppland. Släkten de Geer, därefter i arv.

Om auktionen
Kontakta specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)8 32 63 29