1454
495451

VITRINSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
260 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Kinesiserande dekor i guld mot blått. Överdel med glasat dörrpar och sidostycken. Underdel med hyllor bakom dörrar. Längd 157, bredd 60, höjd 250 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Leufstad, Uppland. Släkten de Geer, därefter i arv.