1456
526026

BOKSKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets mitt.

Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1 400 - 1 740 EUR
1 460 - 1 830 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Björk. Underdel med skåp, överdel med hyllplan bakom glasade dörrar. Genombruten dekor på översta glasen. Längd 115, bredd 44, höjd 220 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Utrikesdepartementet, Stockholm. Köpt av säljarens far före andra världskriget på auktion med föremål från UD.