1457
534589

POTTSKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med alm och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Två dörrar, låda och dragskiva samt tråg. Längd 47, bredd 38, höjd 80 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Herrborum säteri, Östergötland.
Via Eva Sofia Mörner (1889-1981) i arv
till nuvarande ägare.