1460
505145

BYRÅ. Tillskriven Olof Martin, mästare i Stockholm 1736-1764. Tidig rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Fanerad med valnöt. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor med huggen märkning "N. 1", samt otydligt märkt med rödkrita (troligen Mr Martin, se Ljungström). Tre lådor. Längd 131, bredd 64, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.

Ljungström, Lars, Georg Haupt, Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sid. 98, jmf byrå märkt med rödkrita "Mr Martin", som ingick i drottning Lovisa Ulrikas lösöre på Drottningholm.

Olof Martin (mästare i Stockholm 1736-64). Lärde hos Johan Wulf d.ä. Gift med Elias Haupts (far till Georg Haupt) dotter Ulrica. Olof blev därmed svåger med Georg Haupt. Olof fick tre söner. Elias Martin gick först i lära hos fadern, men blev målare och grafiker. Carl Gustaf Martin lärde också hos fadern och Christian Linning. Han blev med tiden snickarmästare i London. Johan Fredrik Martin blev akvarellist och grafiker. Olof Martins möbler representerar den tidiga rokokon med kvardröjande drag från senbarocken. Han gjorde även tvålådiga byråar som var ovanliga i Sverige, men desto vanligare i Frankrike.