1462
534558

BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781). Rokoko.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt och lönn. Beslag och listverk av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Signerad i översta lådbotten "I:NORAEUS". Med Stockholm snickareämbetes runda stämpel. Längd 113, bredd 58, höjd 86 cm.

Proveniens

Herrborum säteri, Östergötland.
Via Eva Sofia Mörner (1889-1981) i arv
till nuvarande ägare.