1463
519980

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Fanerad med fruktträ, jakaranda och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Märkt på byråns ovansida "P:H:". Längd 124, bredd 65, höjd 84 cm.

Gammal men ej ursprunglig skiva. Lås saknas, skivan lagad.

Tilläggslista

Gammal men ej ursprunglig skiva/Old but not original stone top. .