1493
527792

TEBORD, med fajansbricka. Gustavianskt, 1700-talets slut. Möjligen Marieberg.

Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 600 - 13 200 EUR
11 100 - 13 800 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Skiva med dekor i rosa camaieu med motiv av hamnscen. Underrede fanerat med mahogny och lister av mässing. I kortsarger ljusbrickor. Längd 90, bredd 60, höjd 75 cm.

Hernmarck, Carl, Marieberg, En lysande representant för svenskt 1700-tal, Stockholm 1946, sid. 186 (X) jmf bricka med identisk bård av flätband tillverkad vid Marieberg.