Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1517
516649

SPEGEL OCH KONSOLBORD, tillskrivna Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Förgylld, bronserad och marmorerad. Skiva av vit marmor. Rik dekor av fjällsnitt, tassfötter, lyra och åskvigg. Bordets längd 97, bredd 51, höjd 91 cm. Spegelns höjd 197, bredd 98 cm. Total höjd 288 cm.

Skador.