1518
498294

SPEGEL OCH KONSOLBORD, av Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Mahognyfaner och lackerat trä. Delvis bronserad och förgylld. Spegel med brutet s. k. tympanonkrön och dekor av lejonhuvud, blixtar och vingar. Flankerande kolonner. Märkt med mästarens etikett. Total höjd 237 cm. Konsolbord med dekor av lyra och lövverk. Bordets längd 66, bredd 49, höjd 69 cm. Spegelns höjd 168, bredd 83 cm. Total höjd 237 cm.

Spegel avkortad, senare glas.