1517
516649

SPEGEL OCH KONSOLBORD, tillskrivna Petter Gustaf Bylander (verksam i Göteborg 1802-1859). Empire.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Förgylld, bronserad och marmorerad. Skiva av vit marmor. Rik dekor av fjällsnitt, tassfötter, lyra och åskvigg. Bordets längd 97, bredd 51, höjd 91 cm. Spegelns höjd 197, bredd 98 cm. Total höjd 288 cm.

Skador.