1580
473873

SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris

Skulpterad, förgylld och bronserad. Rik dekor av rosengirlander, räfflad medaljong, spiralband. Med Stockholms hallstämpel 1780-tal. Höjd 241, bredd 81 cm.

Senare glas med folieringsskador, senare bakstycke.