VÄGGPENDYL S. K. KARTELLUR. Frankrike, 1770-tal. Louis XVI.
Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "GILLE L´AÎNÉ A PARIS" (Pierre G. mästare i Paris 1746-78). Krönande urna. Flankerande lagergirlander. Höjd 46, bredd 22 cm.
Glas saknas framför urtavla, pendel saknas.
×
Logga in
Kunde inte logga in