1659
519036

VÄGGPENDYL, av Hans Wessman (verksam i Stockholm 1787-1805). Sengustaviansk.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Krön med bandrosett och blommor. Höjd 95, bredd 48 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Skador och lagningar.

Proveniens

Bagarmästare och grosshandlare Carl Åberg (1826-1913), Uppsala.