1658
495183

VÄGGPENDYL S. K. KARTELLUR. Frankrike, 1770-tal. Louis XVI.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "GILLE L´AÎNÉ A PARIS" (Pierre G. mästare i Paris 1746-78). Krönande urna. Flankerande lagergirlander. Höjd 46, bredd 22 cm.

Glas saknas framför urtavla, pendel saknas.