Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1659
519036

VÄGGPENDYL, av Hans Wessman (verksam i Stockholm 1787-1805). Sengustaviansk.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Krön med bandrosett och blommor. Höjd 95, bredd 48 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Skador och lagningar.

Proveniens

Bagarmästare och grosshandlare Carl Åberg (1826-1913), Uppsala.