1672
528287

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Bevingad putti i vagn dragen av två hästar. Delvis emaljerad urtavla märkt "Galle Rue Vivienne No 9 ( bronsmakare i Paris från 1806). Längd 49, höjd 45 cm. Nyckel och pendel medföljer.

Samoyault, Jean-Pierre, Pendules et bronzes d'ameublement entrés sous le Premier Empire, Paris 1989. Jämför snarlik pendyl med marmorsockel som levererades till Fontainebleau 1806, sid. 29.