1701
487791

FOTOGRAFI, föreställande August Strindberg, av Herman Andersson 1899.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Med August Strindbergs gåvoinskrift daterad maj 1900 "Till Ragnhild Thott från Farbror August Strindberg maj 1900". I förgylld originalram. Inskrift á tergo under bakstycket: "1 förg ornerad ram ovilkorligen färdig tisdagen d. 12 juni". Fotot 26,5 x 18 cm.

Smärre fläckar. Fotot ej examinerat ur ram. Ramen med smärre skada.

Proveniens

August Strindbergs brorsdotter, Ragnhild Strindberg (1876-1901) till bröllopet 15 maj 1900 med Friherre Ivar Thott (1875-1909).

Svedfelt, Strindbergs ansikte (1948), bild 44, från 1899.